Emiratet E Bashkuara Arabe “Shpëtojnë” Turqinë, Ja Sa Miliardë Dollarë I Japin Erdoganit

Turqia mori një “injeksion” stimulues prej 10 miliardë dollarësh, në një kohë kur ekonomia është në rënie dhe qeveria e tij po përballet me një valë të paprecedentë pakënaqësie sociale për shkak të saj.

Kjo “varkë” shpëtimi nuk vjen nga Katari, por nga Emiratet e Bashkuara Arabe! Të dy vendet nënshkruan nëntë memorandume mirëkuptimi dhe bashkëpunimi midis fondeve shtetërore të investimeve dhe bankave të tyre, ku ministri i Industrisë së Abu Dhabit deklaroi se jemi “në një epokë të re” në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Ato nënshkruan marrëveshje për bashkëpunim në fusha të shumta, përfshirë tregtinë, energjinë dhe mjedisin, si dhe marrëveshje që mbulojnë investimet direkte në Turqi.

Erdogan priti në Ankara Princin e Kurorës së Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan. Kjo është një lëvizje jashtëzakonisht e rëndësishme dhe e papritur që ndryshon ekuilibrin në tabelën gjeopolitike të shahut, pasi Emiratet deri më tani përballeshin me Erdoganin.

Në veçanti, Ankaraja dhe Emiratet kanë qenë në konflikt të hapur me ura të ndryshme për të gjitha çështjet kyçe prej vitesh. Marrëdhënia e tyre mori kthesën e Luftës së Ftohtë pas shpërthimit të Pranverës Arabe dhe mbështetjes turke për Vëllazërinë Myslimane. Abu Dhabi nuk e fshehu pakënaqësinë e tij, duke iu përgjigjur me raporte përçmuese për periudhën e Perandorisë Osmane. Vizita “dhuratë” e Princit të Emirateve shënon fundin e kësaj epoke dhe agimin e një të reje.

(Visited 75 times, 1 visits today)