“Kapiteni ndez buldozerin” për të prishur vilat e mafiozëve

Ministri i Brendshëm dhe njëkohësisht kryesues i Lega Nord në Itali, Matteo Salvini, të hënën filloi personalisht shkatërrimin e një vilë luksoze të ndërtuar në mënyrë të paligjshme në Romë, nga klani më mahnitës i mafias së qytetit.

Duke mbajtur një kapelë të bardhë, Salvini hipi në një buldozer dhe rrëzoi një copë të vogël nga çatia e vilës, para se ushtria italiane të merrte përsipër të përfundonte punën. Trualli i vilës do të shndërrohet në shesh lojërash për fëmijë, tha Salvini. Vetëm javën e kaluar, tetë vila të tjera që i përkisnin klanit të familjes Casamonica, u konfiskuan.

Duke folur për dhjetëra gazetarë dhe kamera, Salvini premtoi se do të ndjekë kriminelët “lagje më lagje, rrugë më rrugë, vilë më vilë dhe dyqan më dyqan”.
Salvini ka premtuar të marrë një vijë të vështirë kundër krimit të organizuar dhe emigracionit të paligjshëm, që prej marrjes së ministrisë në qershor dhe ka kërcënuar kampet e Romës se do t’i rrëzojë ato. me vite të tëra kampet e romëve, duke premtuar t’i kërcënoje ato.

I quajtur “Kapiteni” nga mbështetësit e tij, Salvini postoi në Twitter një video të tij në bordin e buldozerit, ku shkruhej: “Kapiteni ndez buldozerin!”