Ditëlindja e 74-të e ish-presidentit Ibrahim Rugova

Për nder të ditëlindjes së 74-të të ish-Presidentit Ibrahim Rugova, kryesia e LDK-së do të bëjë homazhe te varri i tij në Velani.

Ibrahim Rugova u lind më 2 dhjetor të vitit 1944 në fshatin Cerrcë, të Istogut.

Ibrahim Rugova, ishte Presidenti i parë i Kosovës, duke shërbyer në vitet 1992–2000 dhe përsëri në vitet 2002–2006, ishte Intelektual, politikan, akademik dhe shkrimtar. Ish – presidenti Rugova ka vdekur më 21 janar të vitit 2006./ KultPlus.com