Katari largohet nga organizata e prodhuesve të naftës

Katari do të largohet nga organizata e prodhuesve të naftës të OPEC muajin e ardhshëm në mënyrë që shteti i Gjirit të përqëndrohet në prodhimin e gazit, njoftoi të hënën ministri i ri i energjisë i vendit Saad al-Kaabi.

Katari ka qenë anëtar i OPEC që nga viti 1961, dhe vendimi për të dalë vjen në një kohë të trazuar në politikën e shteteve të Gjirit.

“Katari ka vendosur të tërheqë anëtarësimin e tij nga OPEC, dhe ky vendim hyn në fuqi në janar 2019,” tha Kaabi në një konferencë shtypi të Dohas.

Vendimi ishte “teknik dhe strategjik” dhe nuk kishte të bënte me bllokadën, “tha ai.

Katari do të vazhdojë të prodhojë naftë dhe të kërkojë marrëveshje në vendet ku përfshihet edhe prodhuesi më i mirë i Amerikës Latine në Brazil, tha Kaabi.

Por prodhimi i gazit do të mbetet përparësia kryesore për Katarin, që është eksportuesi më i madh i gazit natyral të lëngëzuar (LNG) në botë.

“Ne nuk kemi potencial të madh (në naftë), ne jemi shumë realist”, tha Kaabi, i cili e quante veten “Mr Gas” gjatë konferencës. “Potenciali ynë është gazi”, tha ai.

Prodhimi i naftës në Katar është rreth 600,000 fuçi në ditë dhe është prodhuesi i 17-të më i madh në botë i naftës së papërpunuar.

Katari vet ka rreth dy për qind të rezervave globale të naftës në botë, sipas CIA World Factbook.

OPEC dominohet nga sauditët, e të cilët së bashku me aleatët e tyre fqinj kanë vënë blokadë ndaj Katarit që nga qershori i vitit 2017.

Marrëdhëniet ndërmjet Riadit dhe Dohës janë në një nivel të ulët, si rezultat i krizës.

Katari hedh poshtë pretendimet e rivalëve, të cilët thonë se qeverisja liberale e Katarit do që ta rrëzoj mbretërinë tradicionale saudite. /MESAZHI/