19 fakte të çmendura për rezidencën e Bill Gates që vlen 127 milionë dollarë

Mirë se vini në Xanadu 2.0, rezidencë masive të Bill Gates në Medina, Uashington.
Me një vlerë neto prej 95.3 miliardë dollarë, bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates është njeriu i dytë më i pasur në Amerikë, pas kolegut të tij, Jeff Bezos, banor i Uashingtonit, transmeton lajmi.net.

Nuk duhet të jetë shumë befasuese që një nga njerëzit më të pasur në botë, gjithashtu ka një shtëpi jashtëzakonisht ekstravagante.

U deshën shtatë vjet dhe 63 milionë dollarë për të ndërtuar atë, pasuri e Uashingtonit, me emrin “Xanadu 2.0” pas shtëpisë imagjinare të Charles Foster Kane, personazh titullar i “Citizen Kane”. Medina, një periferi të Seattle, është gjithashtu shtëpia e Bezos, duke e bërë atë shtëpi për disa nga njerëzit më të pasur në planet.

Në 66.000 metra katrorë, shtëpia është absolutisht masive dhe është ngarkuar në buzë me detaje të teknologjisë së lartë.

Ne kemi grumbulluar disa nga veçoritë më të lartë të Xanadu 2.0 këtu.

Vlen të paktën 127 milionë dollarë sot.
Sipas zyrës së vlerësuesit publik të Qarkut King , prona është me vlerë 127.48 milionë dollarë që nga ky vit. Ajo ka 7 dhoma gjumi.

Gjysma milionë metra kub të lëndës djegëse u nevojitën për të përfunduar projektin.
Shtëpia është ndërtuar me pemë 500-vjeçare Douglas, dhe 300 punëtorë ndërtimi punuan në shtëpi – 100 prej tyre ishin elektricistë.

Një sistem sensor i teknologjisë së lartë ndihmon të ftuarit të monitorojnë klimën dhe ndriçimin e dhomës.
Kur të arrijnë të ftuarit, atyre u jepet një nyje që ndërvepron me sensorë të vendosur në të gjithë shtëpinë. Vizitorët hyjnë në temperaturën dhe preferencat e ndriçimit në mënyrë që cilësimet të ndryshojnë kur lëvizin nëpër shtëpi.

Shtëpia përdor mjedisin e saj natyror për të zvogëluar humbjen e nxehtësisë.
Xanadu 2.0 është një shtëpi “e strehuar në tokë”, që do të thotë se është e ndërtuar në mjedisin e saj për të rregulluar temperaturën në mënyrë më efikase.

Ju mund ta ndryshoni veprën e artit në mure vetëm me prekjen e një butoni.
I rrethuar nga shtëpia janë me vlerë 80,000 dollarë në ekranet kompjuterike. Çdokush mund t’i bëjë ekranet të shfaqin pikturat ose fotografitë e tyre të preferuara, të cilat ruhen në pajisje me vlerë 150,000 dollarë.

Pishina gjithashtu ka sistemin e vet të muzikës nënujore.
Ka një dhomë trampoline me një tavan prej 20 këmbësh.
Një sallë e madhe e pritjes mund të strehojë deri në 200 mysafirë.

Shtëpia ka 24 banjo.

Ka gjashtë kuzhina.

Një bibliotekë e madhe strehon një dorëshkrim që Gates pagoi më shumë se 30 milionë dollarë.
Teatri në shtëpi mund të akomodojë 20 të ftuar.
Një shtëpi ekzistuese u hoq nga barka për të bërë vend për një ndërtesë të veçantë të aktiviteteve.

Shtëpia e mysafirëve është po aq e teknologjisë së lartë sa shtëpia kryesore.
Gjithsej, garazhet e Gates mund të strehojnë deri në 23 makina.
Gates ka një pemë të preferuar dhe monitorohet në mënyrë elektronike 24 orë në ditë.

Një lumë artificial.

Rëra e plazhit të Gates është e importuar nga Karaibet.
Dikush i kishte paguar 35 mijë dollarë vetëm për të vizituar atë. /Lajmi.net/