Gazetari që ka fituar disa çmime ndërkombëtare ka publikuar lajme të rreme, për vite me radhë

Gazeta gjermane e lajmeve “Der Spiegel” ka habitur botën e medias duke zbuluar se një nga gazetarët e saj – i cili kishte fituar disa çmime – kishte falsifikuar lajmet, për vite me radhë.

Claas Relotius “krijoi histori dhe shpiku protagonistë” në të paktën 14 nga 60 artikuj që u shfaqën në revistën e shtypur dhe në botimet online, tha Spiegel, përcjell Telegrafi, duke paralajmëruar se mund të jenë prekur edhe media të tjera.

Sipas mediave, Relotius, 33 vjeç, dha dorëheqje pas pranimit të mashtrimit.

Ai kishte shkruar për revistën për shtatë vjet dhe fitoi çmime të shumta për gazetarinë e tij hulumtuese, duke përfshirë “CNN Journalist of the Year” në vitin 2014.

Këtë muaj ai u emërua “Reporteri gjerman i Vitit” për një tregim për një djalë të ri sirian.

Falsifikimi erdhi në dritë pasi një koleg që punoi me të në një histori përgjatë kufirit amerikano-meksikan ngriti dyshime për disa nga detajet në raportimin e Relotius.

Kolegu përfundimisht zbuloi dy burime të supozuara të cituara gjerësisht nga Relotius në artikullin, i cili u botua në nëntor. Të dy thanë se kurrë nuk e kishin takuar Relotiusin.

Relotius kishte gënjyer gjithashtu duke thënë se kishte parë një shenjë të shkruar me dorë, në të cilën shkruante “Meksikanët mbani jashtë”, u gjet në një hetim të mëvonshëm.

Tregime të tjera mashtruese përfshinin një për një të burgosur të Jemenit në gjirin e Guantanamos dhe një për yllin e NFL, Colin Kaepernick.

Në një artikull të gjatë, Spiegel tha se ishte “i tronditur” nga zbulimi dhe u kërkoi falje lexuesve dhe kujtdo që mund të ketë qenë subjekt i “citimeve mashtruese, të bëra me detaje personale ose skena të shpikura në vende fiktive”.

Revista me bazë në Hamburg, e njohur për pjesët më të hollësishme të hetimeve, tha se Relotius kishte kryer mashtrime gazetareske “në një shkallë të madhe”.

Ajo e përshkroi episodin si “një pikë të ulët në historinë 70-vjeçare të Spiegelit”.

Në këtë drejtim, bëhet e ditur se është ngritur një komision për të shqyrtuar të gjithë punën e Relotius.

Gazetari shkroi gjithashtu për një varg mediash të tjera të njohura, duke përfshirë gazetat gjermane taz, Welt dhe edicionin e së dielës të Frankfurter Allgemeine.

Ndërkohë, Relotius i ka thënë Spiegel-it se i vjen keq për veprimet e tij dhe ishte thellësisht i turpëruar, tha revista. “Jam i sëmurë dhe unë kam nevojë për ndihmë”, u citua të thoshte ai. /Telegrafi/