Sekretet e fluturimit: Piloti tregon se çfarë ndodh nëse aeroplani goditet nga vetëtima

Një nga shqetësimet më të zakonshme të ekuipazhit, ashtu edhe të pasagjerëve, është se avioni do të goditet nga rrufeja.
Në një intervistë të kohëve të fundit me Wales Online, një pilot zbuloi se çfarë ndodh nëse avionët goditen nga rrufeja.

Patrick Smith, i cili punon për një linjë ajrore të ShBA-ve, shpjegoi se kjo situatë nuk është aq e rrallë mendohej, transmeton lajmi.net.

Dhe për fat të mirë, linjat ajrore janë të pajisura mirë për të përballuar nëse kjo situatë lind.

Në shumicën e rasteve, pasagjerët janë krejtësisht të paprekur nga ajo.

“Duke përdorur radarin në bord, së bashku me ndihmën e kontrollit të trafikut ajror dhe fluturimeve të tjera të larta, pilotët shmangin stuhitë e anijeve”, tha Patrick.

“Megjithatë, rreshqitjet ndodhin me raste, por se aeroplanët janë projektuar në përputhje me rrethanat”, vazhdoi tutje ai. /Lajmi.net/