Jo vetëm për milionerët: Çfarë duhet të dini përpara se të shkoni në Dubai?

“Çdo ditë, në çdo mënyrë, po përparoj gjithnjë e më shumë” është një fjali që Dubai, nëse do të ishte njeri, mund ta thoshte pa problem.

Është një qytet që vazhdon të rritet dhe është kthyer në një nga destinacionet më të njohura në planet. Ajo është e stolisur me shkëlqim, arkitekturë të bukur, hotele luksoze, por para se të shkoni atje, duhet të keni parasysh këto gjëra: Rezervoni akomodimin në kohë Meqenëse është një nga destinacionet më të njohura të pushimeve në Lindjen e Mesme, dhe vitet e fundit një nga më të njohurit në botë, sigurohuni që të siguroni akomodim në kohë. Muajt ​​më të njohur janë nga tetori deri në prill, kur shumica e turistëve mbërrijnë në Dubai në numër të madh. Kjo do të thotë se gjithçka, nga hotelet, turnetë dhe restorantet – duhet të rezervohet, veçanërisht hotelet. Për të shmangur rritjen e çmimeve, rekomandohet të rezervoni hotelet 2-3 muaj përpara.

Ju nuk duhet të jeni një milioner Edhe pse qyteti njihet si një nga vendet më luksoze në botë, nuk është e nevojshme të jesh milioner për ta vizituar. Këtu mund të shijoni një buxhet të kufizuar dhe të gjeni strehim më të lirë. Taksitë dhe metrotë janë mjaft të përballueshme, ndaj nuk ka nevojë të shqetësoheni për transportin dhe ushqimet e lira të shijshme nga e gjithë bota ju presin në çdo hap. Për më tepër, pazaret janë të mirëseardhura, ndaj kurseni para edhe këtu.

Gjeni bare dhe klube në hotele

Dubai krenohet me disa nga baret dhe klubet më të mira në botë, me shumicën e njerëzve të enjten dhe të premten në mbrëmje. Ka bare dhe klube të shumta në qytet; megjithatë, me siguri do t’i gjeni në hotele për shkak të dispozitave ligjore. Ejani të veshur me rrobat tuaja më të mira, se përndryshe nuk do të hyni dot. Nëse planifikoni të pini një pije në një nga klubet, sigurohuni që të merrni një taksi në hotel pasi Emiratet e Bashkuara Arabe kanë një qasje shumë strikte ndaj tolerancës zero për pirjen dhe drejtimin e automjetit.

Mos humbisni vendet historike

Dubai mund të ketë gjithçka që mund të imagjinoni kur bëhet fjalë për pushimet, por sigurohuni që t’i hidhni një sy disa prej pamjeve të qytetit. Shëtisni nëpër qytetin e vjetër, shtëpia e dyqaneve tradicionale dhe përvojave autentike kulturore. Zbuloni qytetin malor aty pranë Hatha, ku do të ktheheni në të kaluarën. Kështjella, fortesa dhe kulla të vjetra shekullore do t’ju rrethojnë në Hatha. Është gjithashtu e rëndësishme të vizitoni Muzeun Arkeologjik Saruk Al-Hadid të sapohapur, i cili përmban artefakte dhe shfaqje interaktive të historisë së Lindjes së Mesme.

I njohur për kulturën e brunch-it

Harrojeni brunch-in në Nju Jork, sepse nuk ka qytet më të mirë për të shijuar një kombinim mëngjesi dhe drekë sesa Dubai. Brunçi është një gjë “e shenjtë” këtu, dhe ju mund të gjeni më të pasurat dhe më luksozet të premten (e shtuna “jonë”), kur bie dita e parë e fundjavës. Mund të zgjasin me orë të tëra dhe të shoqërohen nga një set DJ dhe ajo që duhet të mbani mend patjetër është se është mirë t’i rezervoni paraprakisht.